CİNSEL TERAPİ

cinsel terapi ataşehirİnsanların üzerinde konuşmaktan sıkıntı duyduğu utandığı en mahrem konulardan biri cinselliktir. Hele ki bu konuda bir sıkıntı yaşanıyorsa, hakkında konuşmak daha da zorlaşır. Ne yazık ki cinsellik hakkında konuşmanın ve merak edilenleri sormanın ayıp ve yasak olduğu toplumlarda, yanlış bilgilendirmeler ve deneyimler sonucu, ilerde kişiler çeşitli cinsel sorunlar yaşayabilmektedir. Bu problemlerin toplumda görülme sıklığı tahmin edilenden çok daha fazladır.

Cinsel terapi sırasında hasta ile bir güven ortamı oluşturmak bazen zor olabilmektedir. Hasta, ilk kez karşılaştığı terapist ile mahrem konularını konuşmaktan sıkıntı duyabilir. Bu çok normaldir. En başta yaşanan bu sıkıntı terapistin de desteği ile kolayca aşılır ve hasta sorunlarını daha rahat ifade edebiliyor hale gelir. Her terapide olduğu gibi cinsel terapide de gizlilik esastır. Terapist hastayı hiçbir konuda yargılamadan sıkıntılarını dikkatlice dinler. Sonrasında hastadan, geçmişten bu yana gelen cinsel öyküsü alınır. Cinsellikle ilgili bilgileri ilk nereden öğrendiği, ilk cinsel deneyimleri hakkında bilgi toplanır. Ardında hastaya cinsel bilgilendirme yapılır ve üreme organlarının anatomisi, işleyişi anlatılır. Böylece hasta hem cinsel açıdan bilgilenmiş hem de sorunun kaynağı ile ilgili bir iç görü kazanmış olur.

Takip eden seanslarda ise hastanın sorununa göre çeşitli teknikler, ev ödevleri ve aşamalı ilerleyen egzersizler kullanılarak tedavi planlanır. Cinsel terapinin, cinsel partner ile birlikte yürütülmesi önerilir. Bazı istisnai durumlarda terapi yalnızca hastanın kendisiyle de gerçekleşebilir ancak çiftle birlikte yürütülen cinsel terapi her zaman daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Cinsel Terapi Çeşitlerİ

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler bu sorunu sadece kendilerinin yaşadığını ve çözümünün olmadığını düşünür. Vajinismusu olan çoğu kadın kendinin cinsel açıdan lanetli olarak yaratıldığına inanır ve eşine karşı mahcubiyet duyar. Ancak bilinmelidir ki vajinismus eğitim ve kültür seviyesi ne olursa olsun her kadının başına gelebilir ve bu kendi seçimi değildir.

Nedeni neler olabilir?

 • Cinsel bilgi yetersizliği,
 • Yanlış ve abartılı cinsel bilgiler,
 • Suçluluk duyguları,
 • Ayıp ve günah duyguları,
 • Çocukluk ve genç kızlık döneminde yaşanılan travmalar, cinsel tacizler ya da baskıcı aile ortamı,
 • Tecavüz
 • Cinsiyet ayrımcılığına açık bir aile ortamında yetişme
 • İlk geceyle ilgili bilgisiz olmak
 • Cinsel birleşme sırasında acı çekme, aşırı kanama, vajinanın ve/veya iç organların parçalanması, penisin içeride sıkışıp kalacağı korkuları,
 • Gebe kalma korkusu vajinismus nedenlerinden bazılarıdır.

Eğer vajinismus sorunu yaşıyorsanız yukarıdaki nedenlerden bir ya da bir kaçını kendinizde bulabilirsiniz. Eğer bu sebeplerin hiç biri size uymuyorsa vajinismusun sebebi, farkında olmadığınız bilinç dışı korkular ya da travmalar olabilir. Siz farkında olmadan beyin cinsel birleşmeyi bir tehdit olarak algılar ve “vajinaya kasları kapat ve girişe izin verme” emrini verir.

Nasıl tedavi edilir?

Vajinismus çok sık karşılaşılan bir problemdir. Bu nedenle eğer bu sorunu yaşıyorsanız sakin olmalı ve yalnız olmadığınızı, sizin gibi pek çok kadının bu problemle karşılaştığı ve karşılaşabileceğini bilmelisiniz. Ayrıca çözüm için kendi yöntemlerinizi bir kenara bırakıp en kısa zamanda bir cinsel terapist önderliğinde tedavi arayışına girmelisiniz. Çünkü birçok vajinismus hastası ile yürütülen çalışmalara dayanarak söyleyebiliriz ki, vajinismus cinsel terapiye en iyi ve en hızlı yanıt veren problemlerden biridir. Hatta son yapılan çalışmalar, cinsel terapi ile vajinismus tedavisinde başarıya ulaşma oranının %98 civarında olduğunu göstermektedir.

Cinsel terapi ile çözüme ulaşmak için gerekli olan üç şey:

 • Birbirlerine yardım etmeyi ve çözüme ulaşmayı isteyen bir çift,
 • Bilimsel bir çözüm modeli ile yürüyen bir tedavi planı,
 • Mesleğinde yetkinliği olan, cinsel terapi eğitimini tamamlamış bir terapist.

Tedavi sürecinin ilk ayağı cinsel bilgilendirmedir. Çift cinsellik ve üreme sistemimim fizyolojisi açısından bilgilendirilir. Böylece yanlış inanışlar ve cinsel bilgi eksiği giderilmiş olur. Ardından aşamalı bir tedavi planı oluşturulur. Bu tedavi planı aşamalı ilerleyen, çifti zorlamayan ve tedirgin etmeyen adımlardan, egzersizlerden oluşur. Çift plana uygun olarak, terapistin verdiği yönergeler önderliğinde, kendi evlerinde egzersizleri gerçekleştirirler ve bir sonraki seansta terapiste geri bildirim verirler. Çiftin ilk adımı tamamladığına terapistle birlikte karar verilir ise ikinci ve diğer adımlara geçilir. Sorunun şiddetine, süresine, çiftin kararlılık ve çabasına bağlı olarak vajinismus yaklaşık 3-4 seans gibi bir süreçte tedavi edilebilmektedir.

Unutulmamalıdır ki vajinismus kadının değil çiftin sorunudur. Tedavisinde de doğal olarak hem kadına hem erkeğe iş düşmektedir.